Japanese Society of Cultural Anthropology 50th Anniversary Event Organising Committee

Steering Committee
Chair, Organising Committee; Chair, Fundraising Committee: Junji Koizumi (Osaka University)
Vice Chair, Organising Committee; Vice Chair, Fundraising Committee; Head, Venue Management Sub-Committee; 50th Anniversary Event Special Executive: Masao Ayabe (Tokyo Metropolitan University)
Vice Chair, Organising Committee; Vice Chair, Fundraising Committee; General Affairs Executive: Eisei Kurimoto (Osaka University)
Executive Associate to the President; Head, Programme Sub-Committee: Shinichiro Ishida (Tokyo Metropolitan University)
Executive Associate to the President; Finance Sub-Committee; International Correspondence Representative: Yuki Imoto (Keio University)
Executive Associate to the President; Finance Sub-Committee: Hiroko Yamaguchi (Hitotsubashi University)
Public Relations Executive: Masayuki Akahori (Sophia University)
Financial Affairs Executive: Yuko Mio (Tokyo University of Foreign Studies)
Administrative Affairs Executive: Satoshi Tanahashi (Ochanomizu University)
50th Anniversary Event Secretary: Kumiko Yoshimatsu (Tokyo University of Foreign Studies)

Committees and Sub-Committees

Fundraising Committee
Chair: Junji Koizumi (Osaka University)
Vice-Chair: Masao Ayabe (Tokyo Metropolitan University), Eisei Kurimoto (Osaka University)
Secretary General: Takumi Moriyama (University of Tokyo)
Member: Toru Soga (Hirosaki University)
Auditors: Tomiyuki Uesugi (Seijo University), Ayami Nakatani (Okayama University)

Finance Sub-Committee
Head: Chihiro Shirakawa (Osaka University)
Members: Eisei Kurimoto (Osaka University), Yuki Imoto (Keio University), Hiroko Yamaguchi (Hitotsubashi University)

Programme Sub-Committee
Head: Shinichiro Ishida (Tokyo Metropolitan University)
Members: Kazuo Aoyama (Ibaraki University), Akimitsu Ikeda (Tokyo University of Foreign Studies), Rumi Umino (Tokyo Metropolitan University)

Venue Management Sub-Committee
Head: Masao Ayabe (Tokyo Metropolitan University)
Members: Shinichiro Ishida (Tokyo Metropolitan University), Kodai Konishi (Tokyo University of Foreign Studies)

Social Programme Sub-Committee
Head: Yuki Konagaya (National Museum of Ethnology)
Members: Atsunori Ito (National Museum of Ethnology), Wakana Okuda (Kanda University of International Studies), Shingo Odani (Chiba University), Nobuhiro Kishigami (National Museum of Ethnology), Reiko Saito (National Museum of Ethnology), Koji Deriha (Historical Museum of Hokkaido), Akinori Hamada (National Museum of Ethnology)

Anniversary Exhibit Sub-Committee
Head: Naoki Kasuga (Hitotsubashi University)
Members: Yoshiko Ashiwa (Hitotsubashi University), Sachiko Kubota (Kobe University), Kenji Yoshida (National Museum of Ethnology)

Public Relations Sub-Committee
Head: Shuhei Kimura (University of Tsukuba)
Members: Gaku Kajimaru (National Museum of Ethnology), Takehisa Kadota (Rikkyo University), Toru Yamada (University of Tsukuba), Sayaka Takano (University of Tokyo)

Publications Sub-Committee
Head: Atsuro Morita (Osaka University)
Deputy-Head: Akira Takada (Kyoto University)
Member: Casper Jensen (IT University of Copenhagen)

Audio Visual Project Sub-Committee
Head: Itsushi Kawase (National Museum of Ethnology)
Members: Yoshinari Morita (Osaka University), Satoru Ito (National Museum of Ethnology), Isao Murahashi (Osaka University).